Stilusok!
Ganguró:
A Ganguro szó jelentése még vitatott. Többen azt mondják, az elnevezés a "ganganguro" (ガンガン黒, rendkívül sötét) szóból származik, ami a bőr sötét színére utal. A szó, yamanba a Yama-uba hegytől származik, ahol a monda szerint egy boszorkány lakik, hozzá hasonlítják ezt a divatot. Ezt rövidítik a szlengben "manba"-nak.
Az öltözködésük és hajszínük az átlagtól eltérő, színes és mintás. A scene-knél fontos a külső, ugyanis a "megbotránkoztatás" és a figyelemfelkeltés a céljuk, amit színes, extrém, egyedi, néha furcsa és divatos ruhákkal hangsúlyoznak ki.
A scenek soha nem vagdossák magukat. Gyakran összetévesztik a scene stílust az emoval és a saucyval,
pedig nem sok közük van egymáshoz.
A scene stílust híres modellek kezdték terjeszteni, és a myspace-ről ered. Híres modellei pl.: Kiki Kannibal, Dakota Rose, Audrey Kitching.
Zenei téren sincsennek kötöttségek a scenek számára.
Lolita:
A lolita divat japánból ered, és igen elterjedtté vált az egész világon.
A lolita (röviden loli) öltözködés és életstílus gyökerei az 1980-as évekbe nyúlnak vissza. Ekkor ugyanis vasárnaponként Tokióban, a Haradzsuku negyedben elzárták a forgalom elől az Omoteszandó és Takesita-dori utcákat, és ezáltal lehetővé vált, hogy a fiatalok a környező utcákban és a Jojogi Parkban gyülekezzenek, rockelőadásokat hallgassanak, vásároljanak és ismerkedjenek. Ekkor kezdett kialakulni az a szokás, hogy az itt gyülekezők különleges, szokatlan ruhákba bújnak, s végül ez vezetett számtalan különféle stílus, például a decora, a kogal, a gyaru, a ganguro és természetesen a lolita kialakulásához is.
Tovább nőtt a lolita divat népszerűsége azáltal, hogy 1988-ban megalakult a Baby, the Stars Shine Bright márka és 1993-ban a Metamorphose Temps de fille, majd őket követték az Angelic Pretty, az Innocent World és a Mary Magdalane márkák.
Sokan, vélhetően tévesen, azt gondolják, hogy Vladimir Nabokov Lolita című regénye ad alapot a stílus elnevezésének.Viszont a "lolita" szó jelentése spanyolul "bájos, elbűvölő kislány"-t jelent; ehhez a fogalomhoz próbálnak a lehető legközelebb kerülni a stílus képviselői öltözékükkel és viselkedésükkel, így feltételezhető, hogy a név eredete inkább innen származhat, mivel a stílusnak semmi köze a Nabokov által leírt szituációhoz, sőt, sokkal inkább szemérmesnek mondható. A divatra gyakran utalnak még a Gothic lolita vagy EGA/EGL (Elegant Gothic Aristocrat/Elegant Gothic Lolita) kifejezéssel. A Gothic lolita azonban csak a lolita divat egy alfaja, míg az EGA és az EGL a japán zenész és divattervező, Mana, által kitalált fogalom, amivel körülírja a saját márkája (Moi-même-Moitié) stílusát. Míg Japánban csak ebben az értelemben használják az EGA és EGL kifejezéseket, addig Amerikában elfogadott ezt a szót használni az egész lolita divatra. Az igényes, az öltözködési és viselkedési szabályokra odafigyelő lolik sokszor "Ita-chan"-nak nevezik, azokat, akik nem veszik figyelembe a szabályokat; ezeket a lányokat sokszor megvetik igénytelenségük miatt és mert szerintük szégyent hoznak az összes többi lolira is.
Egy lolita a viktoriánus és a rokokó gyermekdivatból merít, célja a kislányos, esetenként porcelánbabaszerű kinézet. Térdig érő szoknyát hordanak harang alakú alsószoknyával, mintás vagy csipkés térdzoknival, buggyos ujjú blúzokkal és sok fodorral, csipkével, masnival. Előfordul, hogy térdzokni helyett rövidebb vagy hosszabb zoknit vagy harisnyát viselnek. Cipő gyanánt általában kerek orrú, keresztpántos, úgynevezett Mary Jane-fazonú cipőt hordanak, télen pedig kerek orrú, lehetőleg aranyos, általában térdig érő, fűzős kis csizmát. Vivienne Westwood, brit divattervező népszerűségének köszönhetően a rockinghorse shoes (RHS), azaz hintaló cipő, is elterjedt cipőfajta. Ez egy magas fatalppal rendelkező darab, amelynek hiányzik egy darab a sarkából;gyakran szalagokkal rögzítik a bokához. A blúz általában fodros, csipkével díszített és kerek gallérral rendelkezik. Gyakran viselnek masnis hajpántot vagy hatalmas masnit a hajukban, de népszerűek a kerek, csipkés fejdíszek, a pici hajba tűzhető masnik, virágok és az elegáns kalapok is. Szintén gyakori, hogy a fejükre áll alatt megkötött csipkés fejdíszt vagy oldalra csúsztatott kis kalapot kötnek. Általában a vállak fedettek, de nagy forróság esetén a kötényruha alól a blúz elhagyható. Időjárástól függően fodros, csipkés napernyőt is hordhatnak magukkal. A gyakorló loliták nagy figyelmet fordítanak az anyagok minőségére, mert ahogy a vérbeli lolik mondják: „Az olcsó csipke és fodor nem egyenlő a Lolitával”; például ez is egy fontos szempont az igényes szett és az "Ita" szett megkülönböztetésénél. Hasonlóan fontos szempont még az elegáns viselkedés, az öltözködésben pedig ruhadarabok stílusának és a színeknek az összhangja, ezek teszik a stílust esztétikussá, igényessé.
scene:
Az öltözködésük és hajszínük az átlagtól eltérő, színes és mintás. A scene-knél fontos a külső, ugyanis a "megbotránkoztatás" és a figyelemfelkeltés a céljuk, amit színes, extrém, egyedi, néha furcsa és divatos ruhákkal hangsúlyoznak ki.
A scenek soha nem vagdossák magukat. Gyakran összetévesztik a scene stílust az emoval és a saucyval,
pedig nem sok közük van egymáshoz.
A scene stílust híres modellek kezdték terjeszteni, és a myspace-ről ered. Híres modellei pl.: Kiki Kannibal, Dakota Rose, Audrey Kitching.
Zenei téren sincsennek kötöttségek a scenek számára.
Gót:Kifejezetten érdekesnek tartom a gót stílust. Tulajdonképp mi kell hozzá? A legimpozánsabb színe a fekete. Ez ütközik meg a legtöbbször, de természetesen még van néhány másik szín, ami kiegészíti, mint pl.: a lila szín, különböző ékszerek, szegecsek, fűzők, csipke stb... és valahogy szebbé varázsolja ezt az amúgy is sötét stílust.
Hisz valljuk be, amint meghallják ezt a szót, hogy gót mindig valami negatív dologgal hozzák összefüggésbe. A punk-okat sem sokan díjazták, hisz elég extravagánsan tudnak kinézni, de nekem ezekkel nincs gond. De nem csak a divatban jellemző eme stílus, hanem minden más területen is fellelhető a mai napig. És mint mindig a jó öreg Angliából ered ez is.
Amikor valaki fekete ruhában mászkál és ráadásul fekete haja is van az illetőnek mindjárt azt mondják róla biztos valami szekta tagja, vagy valami irányzatot képvisel. Sokan és régebben, de talán most is jelen lehet, hogy összekevernek dolgokat, stílusokat, és maga a szó jelentését, és annak egészét. Szerintem az, hogy valaki miként öltözködik, melyik stílust gyakorolja, követi annak is tudható be, hogy talán ebben lelte meg önmagát, egyszeri lányból/fiúból egy másik személy lelt utat, vagy csak szimplán megtetszett neki... látott valakit valahol ebben a stílusban és megragadta... lehet, hogy beszélt is vele és tudta, hogy ő is ide tartozik. Talán épp maga a zene irányzat tetszett meg neki és ami még vele jár.
Mégis vannak, akik már azt is furcsállják, ha egy ember szimplán csak szereti a fekete ruhákat, de még sem tartozik egy divatirányzathoz sem. Attól, hogy valakinek az öltözete nem olyan, mint egy átlag emberé még ember: lehet vele beszélni, talán még érdeklődési körük is van azoknak, akik két különböző életstílust folytatnak stb...
A korabeli ruhák melyeket talán egy kicsit átalakítva próbálják divatba illően hozni vagy csak egyszerűen hordani, nekem nagyon bejönnek. Milyen más volt akkoriban a divat és milyen most? Ha jobban belegondolunk a mostani helyzet azért másabb, mint pl.: az Erzsébet-kori. Mert akkoriban mégsem lehetett úgy bálozni, hogy ne legyenek csinosabbak a másiknál, ne tűnjenek ki a tömegben, és ne lássák ugyanazt a ruhát a másikon. Most ez nem annyira jellemző. A korabeli időkben számos összejövetel, fogadás, estélyek, partik, esküvők, vagy csak egyszerű hétköznapokban olyan ruhában járkáltak, jelentek meg, amely másokon nincs. A tehetősebb családoknak saját szabója volt, aki persze követte a divatot, ha kellett elmondta a saját véleményét és meghallgatta a vevő által kért ruhakollekció terveit. Így ha még maga a szabása hasonló is volt, a ruha anyaga, a hozzávaló kiegészítők, és talán a szabó kisebb-nagyobb alakítása során nem voltak túlságosan egyformák. Nem mondhatták azt egymásra, hogy hát nekem is van egy ilyen a szekrényemben.
De túlságosan eltértem a góttól, így visszakanyarodva azt szeretném mondani, hogy ha bárki látott már gót stílusba öltözött embereket, vagy ismer is, akkor bizonyára sejtheti, vagy tudja, hogy itt nincs szó különcködésről. Minden ember más. Minden ember úgy szereti magát, ahogy van. Ha meg nem szereti tesz róla, hogy megszeresse magát.
Talán nem csak a ruhában, hanem gondolkodásmódjuk is különbözik, zenei irányzatban is eltér, de végtére sosem múlik el. Mert akármilyen divat lehet most, vagy lesz jövőre, a gót és a hasonló stílusirányzatok, ami talán több éve fenn vannak, akkor is megmarad. Mondhatni ez már nem is divatnak számít, hanem valami maradandó alkotásnak. Úgy mint az építészetben, a zenében, a szobrászatban, a festészetben stb...
Valaki csak a zenét szereti benne, van aki a ruhákat, valaki mindkettőt és valaki tesz még hozzá, hogy egy kicsit másabb legyen. Ahogy sok más eltérő stílust, úgy a gótot is keverhetik sok mással pl.: a vámpír öltözék, mely ugyan szintén gótos, de valami plus van benne. Ugyanez detto a lolitás öltözékkel, mely "színesebbé" teszi.
Punk:
A punk rock egy rendszerellenes rockzenei mozgalom, amely 1974-1975 táján alakult ki (habár átmeneti formái már évekkel korábban is léteztek) olyan együttesek, mint a Ramones, a Sex Pistols, a The Damned és a The Clash zenéjével. A fogalom használható azokra a zenei színterekre is, amelyek ugyan később jelentek meg, de hasonló alapvető jellemzőkkel rendelkeznek, mint az első generációs „punk”, azonban gyakran tévesen utalnak vele egyéb együttesekre is, a „viselkedés”, ill. a „fiatalkori agresszió” fogalmán keresztül. A fogalmat gyakran használják a zenei mozgalomhoz kapcsolódó divatirányzattal, ideológiával és szubkultúrával, vagy akár a tiszteletlen („csináld magad”) hozzáállással kapcsolatban is.